PŘEČTĚTE SI:

Galerie a video návody

Vzorníky barev
Vzorníky barev

Údržba dřevěného nábytku ošetřeného olejem

Rubio Monocoat Oil Plus 2C

 

Pořídili jste si nový kus nábytku z masívního  či dýhovaného dřeva, u kterého byla provedena povrchová  úprava přírodním olejem Rubio Monocoat Oil Plus 2C.  Obecně platí, že péče o naolejované dřevo je jednodušší, než o lakované, protože je v případě lokálního poškození povrch snadno opravitelný a není  nutné jej celý znovu pracně brousit a lakovat. 

Oil Plus 2C

 

Olej Rubio Monocoat oil Plus 2C se vyznačuje velkou odolností vůči oděru a vodě a jeho složení je založeno výhradně na směsi přírodních olejů a vosků bez použití rozpouštědel. Díky tomu je jeho použití vhodné i na výrobky, které přicházejí do styku s potravinami či na hračky.

Tam, kde můžeme předpokládat vyšší možnost kontaktu dřeva s vodou, jako např. u koupelnového a kuchyňského nábytku, jídelních stolů v restauracích a barových pultech, musíme počítat s nutností vyšší péče o olejovaný povrch. Můžeme si pomoci například tím, že pod orosenou skleničku dáme tácek, rozlité víno nenecháme na stole zaschnout a koupelnovou skříňku pocákanou od vody po umytí otřeme ručníkem. Olej je voděodolný, ale několikahodinový kontakt s vodou či jinou tekutinou může způsobit prosáknutí kapaliny skrz ochrannou vrstvu oleje do dřeva, a to pak může reagovat zašednutím, nebo bílými skvrnami z minerálů obsažených ve vodě.

Olej na kuchyňské desce

 

Jak tedy postupovat při běžné údržbě olejovaného dřeva?

 

  •          Olej po aplikaci musí nejprve „vyzrát“. To může v případě oleje RMC Oil Plus 2C trvat cca 5-7 dní, během kterých musíme být opatrní na styk povrchu   s vodou, tj. během prvních dní stačí úklid provádět výhradně suchou cestou: utěrka, smetáček, vysavač apod.
  •          Po uplynutí této „ochranné lhůty“ již můžeme začít povrch v případě potřeby otírat vlhkou utěrkou tak, aby na ploše nezůstávaly kapky vody.
  •          Při používání čistících prostředků doporučujeme vždy používat produkty řady Rubio Monocoat, které olejovaný povrch nepoškodí, ale právě udrží ve správné kondici.

Jedná se především o:

  •          RMC SURFACE CARE - na běžné čistění  – plochu stačí jednou týdně přeleštit a nechat zaschnout.

  •         RMC REFRESH ECO -  na posílení a oživení ochranné vrstvy  – u hodně zatěžovaných ploch trochu postříkejte povrch, přeleštěte  hadříkem do sucha a nechte hodinku zaschnout. Tento sprej můžete použít cca jednou za dva měsíce.

  •          RMC LIMESPOT REMOVER - na vápenité skvrny od vody -  skvrnu postříkejte a nechte několik minut reagovat, setřete hadříkem a místo opláchněte čistou vodou nebo RMC SURFACE CARE.

  •          RMC OIL PLUS 2C  - při lokálním poškození, poškrábání povrchu až do dřeva - takové místo opatrně přebrušte brusným papírem o zrnitosti  P100-120 ve směru vlákna dřeva, místo zakápněte  olejem v příslušné barvě, dobře rozetřete a po 1-2 minutách setřete hadříkem do sucha.

  •          RMC UNIVERSAL MAINTENANCE OIL – údržbový olej na podlahy a povrchy, které začínají vykazovat známky opotřebení nebo potřebují zvýšenou ochranu proti vodě nebo jiným tekutinám.