Poslední příspěvky

Jak na renovaci dřevěné podlahy?

1348 Zobrazení

Pokud patříte k těm, kteří mají to štěstí a bydlí ve svém, ať už se jedná o byt nebo dům, zcela jistě budete alespoň jednou za život řešit situaci: „Co budeme dělat s tou starou podlahou, miláčku?“ Nebavíme se o bytech s koberci ode zdi ke zdi, ani neřešíme výměnu „plovoučky“ za vinyl. Bavíme se o poctivých dubových či jasanových parketách, případně podlahách ze smrkových prken, které si důkladnou renovaci po pár desítkách let věrné služby zcela jistě zaslouží.

Je jasné, že tuto akci budete odkládat tak dlouho, jak jen to půjde. Představa stěhování nábytku, broušení a lakování podlahy, je prostě příliš děsivá, ale dříve nebo později se k tomu postavíte čelem. Ale kudy do toho? Ideální je zadat renovaci odborné firmě a po návratu z dovolené na Kanárech si jenom zavzdychat blahem a litovat, že jste se do toho nepustili dříve. Podlaha je jako nová a připravena k provozu na dalších 20-30 let.

Starý nátěr musí pryč

Ať již budete renovaci zadávat podlahářské firmě, nebo se do toho pustíte sami, musíte počítat s tím, že příprava povrchu se nedá ošidit. Především to znamená nutnost odstranění všech předchozích nátěrů tak, aby na povrchu zůstalo pouze čisté dřevo! Všechny nedokonalosti se nám po dokončení povrchové úpravy pěkně ukáží a budou kazit celkový dojem. 

Pokud se rozhodnete tyto práce přenechat odborníkům, dobře uděláte. Pokud ne, tak speciální brusky na podlahy lze snadno zapůjčit za rozumné peníze ...a držíme vám palce!

A jdeme na to, ale jaký olej použít?

Takže jdeme do toho, ať už se zkušeným podlahářem nebo svépomocí - dřevo máme zbroušené, všechny zbytky předchozích nátěrů byly odstraněny, povrch je čistý a dokonale zbavený prachu. Kvalitní příprava je alfou a omegou vašeho úspěchu! Dobrý podlahář to zcela jistě ví, ostatním to pro jistotu připomínáme. A teď tedy ta hlavní otázka – jaký olej použít?

 

Na trhu jsou k dostání různé značky olejů a všichni prodejci tvrdí, že ty jejich jsou nejlepší. Podle čeho se tedy rozhodovat? Co třeba podle ceny? Nebo podle kvality? Každý přece chceme to nejlepší za co nejnižší cenu! Třeba mercedes za cenu ojeté octavie, nebo stejk z anguse za cenu kuřecích prsíček -  a jak se vůbec pozná prvotřídní kvalita? Vzhledem k tomu, že při kompletní renovaci podlahy zahrnující i celoplošné broušení bude cena použitého oleje tvořit  cca 10-15% celkových nákladů, nemusíme mít strach, že nás výběr i toho dražšího oleje zruinuje. Na druhou stranu, volbou toho nejlevnějšího, zase až tak neušetříme…  

Čím se řídit při výběru oleje na podlahu?

Tady už máme situaci o něco jednodušší. Každý výrobce musí na požádání dát k dispozici ke svým produktům technický list, který hodně napoví. Například jaký je obsah organických rozpouštědel ve výrobku? Někdy je tento údaj označený zkratkou VOC (Volatile Organic Compound) a nezřídka dosahuje čísla přes 50%!  To jsou právě ty chemické látky, které se po zaschnutí postupně uvolňují, tzv. migrují, do ovzduší, které pak dýcháme! Takové oleje, aby dosáhly na potřebnou úroveň ochrany, je třeba nanášet ve dvou až třech vrstvách a vydatnost z jednoho litru je obvykle někde okolo 10-12 m2 (na jednu vrstvu).
Dále zde najdeme doporučený způsob aplikace a návod na následnou péči o podlahu.  I toto je důležitý údaj, který by nás měl zajímat. Většina výrobců dodává společně se svými oleji i řadu údržbových prostředků a pečujících olejů, které je dobré používat, protože jsou výrobcem testovány na výdrž právě společně s jejich produkty. Určitě je to lepší volba, než nákup anonymní leštěnky v první drogerii, kterou máme na cestě.

Výhody Rubio Monocoat

Všimli jste si, že jsem dosud ani jednou nezmínil značku Rubio Monocoat?
Tak na závěr jen pár hlavních výhod našeho podlahového oleje RMC Oil Plus 2C: 

Neobsahuje rozpouštědla - 0% VOC, je zdravotně nezávadný
Bezkonkurenční vydatnost - 30-50 mz jednoho litru (podlaháři při práci s podlahářskou leštičkou dosahují běžně 50-60 mz litru)
Stačí aplikovat pouze v jedné vrstvě - šetří čas a peníze
Voděodolný - vhodný do kuchyní i koupelen
K dispozici ve 40 základních barevných odstínech

A to není vše, pokud se chcete dozvědět více, projděte si web www.rubiomonocoat.cz , napište nám nebo prostě zavolejte.

Zařazeno do: Tipy a triky

Komentovat

Pokud chcete zanechat komentář, přihlaste se