Poslední příspěvky

Cechovní dům v Gentu

2154 Zobrazení

Rovnováha mezi starým a novým v srdci Gentu

Už jste někdy byli v belgickém Gentu? Pak si určitě pamatujete krásné historické budovy obklopující Graslei. Jednou z těchto budov je starý cechovní dům Vrije Schippers, který patří mezi nejlépe dochované cechovní domy v Gentu. V roce 2011 budovu koupila přístavní společnost North Sea Port a dům citlivě zrekonstruovala s důrazem na zachování historických prvků objektu. Díky firmě De Pauw Parket specializující se na realizaci parketových podlah se na tomto projektu mohl podílet i Rubio Monocoat.

 

Ze starého do nového

Cechovní dům Vrije Schippers má dlouhou historii. V roce 1530 se místo dostalo do rukou bohatého cechu Vrije Schippers. Cech nechal budovu renovovat ve stylu brabantské gotiky. Po rekonstrukci budova několikrát změnila vlastníka i funkci. Nakonec v roce 2015, pod vedením posledního majitele, začala důkladná renovace fasády a interiéru.

 

Dnes je budova využívána jako reprezentační dům Úřadu pro přístavy Severního moře. Nacházejí se zde různé prostory, jako zasedací místnosti, přednáškové a výstavní sály.

Rekonstrukci cechovního domu vedla architektonická firma Callebaut-architecten se sídlem v Drongenu nedaleko Gentu a jednou ze společností, které se podílely na restaurování, byl právě Parket De Pauw.

 

Díky předchozím zkušenostem s produkty Rubio Monocoat navrhl Parket De Pauw použít na rekonstruované podlahy olej RMC Oil Plus 2C. Rubio Monocoat byl v té době pro architekty neznámou značkou, ale Parket De Pauw dokázal přesvědčit jak architekty, klienta i Flanders Heritage Agency (Vlámský Památkový Úřad) o všech výhodách tohoto jednovrstvého systému. Koneckonců, společnost již roky pracuje s produkty Rubio Monocoat a o jejich vysoké kvalitě je zcela přesvědčena.

 

Nejprve byla provedena barevná studie, kde byly řešeny barevné odstíny do různých prostor objektu.  Na tomto zadání spolupracovali i technici z  Rubio Monocoat, kteří připravili k posouzení řadu různých barevných variant, z nichž byly nakonec ty pravé vybrány.  

 

Luc, zástupce firmy Parket De Pauw, zákazníkovi zdůraznil všechny výhody jednovrstvého systému a rozsáhlé škály barev systému Rubio Monocoat. Po přidání akcelerátoru (složky B) do oleje se velmi zkrátí doba schnutí a následného vyzrávání povrchové úpravy. Díky tomu lze místnosti zprovoznit mnohem dříve pro další akce.  Následná údržba je pak velmi jednoduchá.

 

V cechovém domě byly výrobky Rubio Monocoat použity v různých místnostech.  Někde to byl olej RMC Oil Plus 2C v odstínu Mahagon a jinde zase speciální barevný odstín připravený na zakázku přímo ve výrobě Rubio Monocoat. U některých kusů nábytku byl požadován sytý černý odstín. Tam byla použita kombinace podkladního nátěru RMC Precolor Easy v barvě Intense Black a finální olejový nátěr RMC Oil Plus 2C v odstínu Charcoal.

Vzhledem k velkému počtu návštěvníků Cechovního Domu bylo dbáno i na zvýšenou protipožární bezpečnost. Pro různé únikové cesty, dřevěné schodiště, apod. byl na povrchovou úpravu vybrán olej Rubio Monocoat FR Oil system (FR = fire retardant, zpomalovač hoření).

 

Cena kulturního dědictví 2019

V pátek 4. října 2019 získal Cechovní dům Vrije Schippers ocenění Vlámského Památkového Úřadu.   Díky tomuto ocenění získává budova mezinárodní charakter.

 Cechovní dům banner

 

Detaily projektu

Architekt a design:

Callebaut-architecten

Monument Group

Parket De Pauw

Fotograf:  Lenzer

Použité produkty:

Rubio Monocoat Oil Plus 2C v odstínu Mahogany - dřevěné podlahy

Rubio Monocoat Oil Plus 2C v odstínu Charcoal - obklady stěn, schodiště, nábytek

Precolor Easy v odstínu Intense Black - obklady stěn, schodiště, nábytek

Komentovat

Pokud chcete zanechat komentář, přihlaste se